Wymiana wełny na stropie

Wymiana wełny mineralnej służącej do izolacji stropu nie jest czynnością znacząco trudniejszą od samego jej położenia. Co jakiś czas może zachodzić konieczność wymiany uszkodzonych lub zniszczonych elementów izolacji.

Dochodzi do tego na przykład w wyniku zawilgocenia warstwy izolacji, zagrzybienia wełny lub innych przyczyn losowych – na przykład pożaru. Jeżeli na warstwie ocieplenia zainstalowana została podłoga drewniana to konieczna będzie oczywiście jej demontaż.

Dlatego też, polecaną metodą instalacji desek na legarach jest używanie wkrętów do drewna, które w razie konieczności znacznie łatwiej usunąć niż gwoździe. Jeżeli wiec wymieniony musi zostać jakiś fragment izolacji to należy pamiętać, że najlepiej wymienić go w całości.

Przycinanie i sztukowanie zawsze niesie ze sobą ryzyko powstawania nieszczelności oraz mostków termicznych. Jeśli ze względów ekonomicznych lub z powodu braku czasu na zdejmowanie całej powierzchni podłogi zachodzi konieczność dosztukowania fragmentu maty, to trzeba się do tego przyłożyć.

Szczeliny oraz nierówności są zawsze wrogiem dobrego ocieplenia i należy wykonać tą pracę z jak największą starannością. Czasami łatwiej jest w przypadku luźnego ocieplenia w postaci strzępków wełny.

Wtedy wystarczy wybrać izolację z fragmentu, który wymaga wymiany i zasypać na nowo powierzchnię świeżą warstwą luźnej wełny. Przy wymianie fragmentu izolacji należy zwracać szczególną uwagę na to by nie uszkodzić izolacyjnej warstwy folii paroprzepuszczalnej, która zabezpiecza ocieplenie przed zawilgoceniem.

.